adeko mutfak adeko seramik raydolap logo
mutfak / mobilya banyo / seramik raydolap
hakkımızda| ürünler | destek| referanslar | iletişim | anasayfa
 
 
 
Köşe Yazısı Krizde ayakta kalmanın yolları : Yenilik getir
Süha Aktan
Yeni sayılabilecek bir ekonomi yaklaşımı ile ilgili bir kitap okudum yakınlarda: Yenilik İktisadı (Tübitak Yayınları 2003, Freeman-Soete, Çev. Türkcan). Bu kitap eski ekonomi kuramlarının çok önemli bir faktörü atladığı için gerçekte yaşanan ekonomiyi tanımlamakta yetersiz kaldığını vurguluyor. Bunların yerine yeni bir model öngörüyor: Yenilik Ekonomisi.
 
Temel olarak önerilen ekonomik modelin kilit noktası şu: Yenilik yapmak ekonomiyi yükselten dinamiktir. Ya da tersten halk ağızıyla söylersek: “Ne kadar yenilik o kadar para”. Yenilik derken her alanda yenilik kastediliyor:
   
 1. Maliyetleri düşürmede yenilik

 2. Satış kaçırmamada yenilik

 3. Pazarı genişletmede yenilik

 4. Ürün gamını artırmada yenilik

 5. Üretim randımınamını artırmak için yenilik

 6. Ürün kalitesini artırmak için yenilik

Bu listeyi uzatabiliriz. Bu yazıda ilk 2 madde üzerinde duracağım. Zira bu maddeder oldukça küçük yatırımlarla ve 1-2 ay gibi kısa vadede etkisi görülecek unsurlar.

 

Maliyetleri Düşürmede Yenilik

Herkes maliyetlerin düşürülmesi gerektiğinde hemfikirdir ancak bu işin nasılını belirlemeden önce biraz kalem kağıt oynatmak gerekir. Galile'nin meşhur lafıdır: “Ölçülebileni ölç, ölçülemeyeni ölçülebilir yap”. Galile ustaya saygılarımızı sunup kağıt kalemi elimize alalım. Örneğimiz KOBİ ölçeğinde bir mutfak mobilya üreticisi olsun.


Eleman giderleri:

1 usta: 50 TL/gün

1 kalfa: 30 TL/gün

1 çırak: 15 TL/gün

Diğer gider minimum: 50 TL/gün (vergi+elektrik+su+çay+muhasebe+kira)

Toplam 145 TL/gün

 

Her proje çalışması için maliyet kalemleri nelerdir hesap edelim:

 1. Ölçü almak için müşterinin evine birden fazla defa gitmek:
  (şehir içi) gidecek kişi usta statüsünde olması gerekir, atelyedeki işlerin ustaya bağlı olmasından işlerin durması (72) + ulaşım (10) = 82 TL

 2. Uzun süren çizim safhası:
  Bir program kullanmıyorsa usta elle çizecektir. Müşteriyi ikna edebilmesi için cetvelle çizmesi gerek. 2 saat ustaya bağlı işlerin durması= 30 TL

 3. Müşteriyi ikna etme süresinin uzunluğu:
  Görsel bir sunum yoksa renk beğendirmek kapak modeli beğendirmek katologlardan model beğenip müşterinin mutfağına uyarlanabilirliğinin hesabı, yarım gün = 72 TL

 4. Pazarlık aşamasındaki iskontolar:
  En az %10 = 200 TL

 5. Kesim ve parça listelerini her defasında tek tek elle çıkarmak:
  Ustanın çıkarması gerek. Yarım gün ustaya bağlı işlerin durması= 72 TL

 6. İmalat aşamasında gözden kaçan ve pahalıya patlayan hatalar:
  Seyrek de olsa, 1 plakanın yeniden alınması yeniden kesime girilmesi 1 gün + 10 TL nakliye= 150 TL

 7. Standarda oturması gereken işlerde bile usta mesaisi harcamak:
  Çizimi kalfaya tarif etmek 3 saat= 10 TL

 8. Lüzumundan fazla fire:
  Ayda 5 mutfak çıkan ve firesiz kesim yazılımı kullanmayan bir atelyede 1 ayda 2 ila 3 plaka 70x3=210/5= 42 TL

 9. Proje maliyetlerini tam olarak hesaplayamamak veya uzun zaman harcamak:
  Tam bir maliyet için usta 1 ila 2 saat zaman harcar ustadan dolayı işlerin durması= 30 TL

 10. Müşterinin hayal ettiği ile monte edilen mutfak arasında tutarsızlık ve mecburi ama masraflı tadilatlar:
  Usta ve kalfanın tekrar montaja gidip tadilat yapması 1 gün + 10 TL nakliye= 150 TL

Bu verilere göre siparişe dönüşmeyen projelerin şirkete maliyeti 184 TL'dir. Yani her potansiyel müşteri şirkete yük getirir. Peki ya siparişe dönenlerin maliyeti. Gene yukarıdaki verileri göz önüne aldıĞımızda (hiçbir aksilik çıkmadığını varsayarsak dahi) ortaya çıkan rakam 500 TL olur. Ayda ortalama 20 tekliften 10'unu sipariş'e çeviren bir işyerinde havaya giden para 6.000 TL civarındadır.

Projenin geç üretime alınıp geç teslim edilmesinin de şirkete maliyetini düşünürsek, bu şirket bu deliği tıkayacak bir yenilik getiremezse, havaya çalışmaya devam edecek demektir.


Satış Kaçırmamada Yenilik

Krizde zaten azalan satışları kaçırmak siparişe dönmemesi bir yana, yukarıda da görüldüğü gibi şirkete ilave maliyet anlamına gelir. Bu nedenle bir şekilde temasa geçilen müşteriyi ikna etmek ve bunu mümkün olduğunca kısa bir sürede yapmak hayati önem taşımaktadır.

Kendimizi işten anlamayan bir müşteri yerine koyalım. Eve 2 farklı usta geliyor: Birisinin kulağında kalem, diğerinin elinde dizüstü bilgisayar. Kulağı kalemli usta yarın teşhire gelin projeyi gösterelim ve fiyatını da çıkaralım diyor, dizüstü bilgisayarı olan ise bir çırpıda projeyi çizip, fotoğrafını gösterip, fiyatını çıkartıyor. Hangi ustanın bu satışı kaçırma olasılığı yüksektir?

Özellikle banyo ve mutfak söz konusu olduğunda genellikle söz sahibi olan evin hanımıdır. Evin hanımını ikna etmek ise görsel açıdan zengin bir sunum ister. Eğer kulağı kalemliyseniz ve de sıkı bir hatip değilseniz tanrı yardımcınız olsun.

 

Sonuç

Görünen o ki gelecekte karlar daha da azalacak ve rekabet daha da kızışacak. Bu mücadelede ayakta kalacak olan şirketler “yenilik” felsefesini özümseyen ve sürekli kılan firmalar olacak. “Sürekli yenilik” felsefesinin en önemli ayağı güncel teknolojiyi yakından takip etmekten geçiyor.

15 yıldır, özellikle mutfak mobilyaları ve iç mimari konularında teknoloji üreten bir firmada yöneticilik yapıyorum. Bu konularda fikir danışmak isteyenlere e-postam daima açık.

 

Süha Aktan

 

 

ADeko Technologies Genel Direktörü

Ulutek Teknoloji Geliştirme Bölgesi

Uludağ Üniversitesi Kampüsü - Bursa

 

dergi
 
 
hakkımızda| ürünler | destek| referanslar | iletişim | anasayfa
www.mutfakprogrami.com